Home » O projekcie

O projekcie

Jakich sportowych idoli mieli polscy nastolatkowie sto lat temu? Co mają do przekazania swoim następcom – młodym sportowcom – wielcy mistrzowie sprzed lat? Czego możemy się nauczyć od współczesnych sportowców sięgających po najbardziej prestiżowe nagrody? Jakie cechy decydujące o sukcesie w życiu pomaga wykształcić w młodych ludziach sport? M.in. na te pytania poszukamy odpowiedzi w ramach projektu „Polska sztafeta”.

Zadanie ma na celu edukację patriotyczną poprzez sport, wzbudzenie dumy z osiągnięć polskich sportowców oraz promowanie aktywności fizycznej. Przy pomocy kolorowej gazety i strony internetowej chcemy dotrzeć do młodzieży z przekazem, że jako początkujący sportowcy są członkami tej samej, biało-czerwonej sztafety, która poprzez kolejne pokolenia biegnie nieprzerwanie od ponad stu lat.

Gazeta „Polska sztafeta”

Sześć wydań bogato ilustrowanej gazety zostanie rozesłanych do 100 szkół mistrzostwa sportowego oraz do liceów o profilu sportowym w całej Polsce. W każdym numerze opowiemy, się jak toczyły się losy polskich sportowców w różnych momentach historii, jakie sukcesy osiągali, w jakich ważnych wydarzeniach sportowych uczestniczyli. Zaczniemy od II Rzeczypospolitej Polskiej, opowiemy o sporcie w trudnym okresie II wojny światowej i odniesiemy się do współczesnych osiągnięć Polaków. W każdym wydaniu pojawią się ciekawostki, które pokażą młodym ludziom, że historia sportu to wielkie wydarzenia i postaci, ale także niezwykłe perypetie i tworzące się na ich podstawie anegdoty.

2023

2022

Historie przedstawione w kolejnych wydaniach gazety i na stronie internetowej pokażą, że nadrzędne zasady, jakimi kierują się sportowcy i propagatorzy sportu (m.in. dyscyplina moralna, zdolność do poświęceń i umiejętność współpracy) są tożsame z ideami istotnymi w życiu wiernych patriotów. Sport zawsze był ważną częścią życia społecznego, także w pokoleniu naszych dziadków i pradziadków, którzy pomimo skrajnie trudnych okoliczności potrafili realizować swoje pasje, osiągać założone cele i dumnie reprezentować Ojczyznę na sportowych arenach.

Dowiedz się więcej o Instytucie Łukasiewicza

Skontaktuj się z nami

 

Skip to content