Home » Mówią mistrzowie » Cieszę się, że trafiłem na takiego rywala

Cieszę się, że trafiłem na takiego rywala

Rozmowa z Dominikiem Kwintą – reprezentantem Polski podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w badmintonie

Jak zareagował pan na wieść, że zmierzy się z mistrzem olimpijskim podczas Igrzysk Europejskich?

Bardzo się ucieszyłem, gdy dowiedziałem się, że jednym z trzech moich grupowych rywali będzie aktualny mistrz olimpijski – Duńczyk Viktor Axelsen. Tak naprawdę od początku, gdy tylko dowiedziałem się, że wystąpię na Igrzyskach Europejskich, chciałem wylosować go w grupie. Dla takiego młodego zawodnika jak ja to było coś bardzo fajnego. Wiedziałem, że będę musiał dać z siebie wszystko, aby wyciągnąć z tej gry jak najwięcej doświadczenia i cennej nauki. Mimo wyniku (Axelsen zwyciężył 2:0 – przyp. red.) mecz był bardzo udany, były ciekawe i efektowne akcje. Byłem zadowolony, że wystartowałem i nie przestraszyłem się przeciwnika (śmiech). Mam nadzieję, że publiczność była zadowolona z widowiska. Takie pojedynki budują pewność siebie.

Fot. Leszek Szymański / PAP

Dobrze startowało się blisko rodzinnych stron?

W Arenie Jaskółka w Tarnowie zgromadziło się bardzo dużo ludzi, zwłaszcza na tym meczu z Duńczykiem. Wspaniała atmosfera, najlepsi zawodnicy z Europy. Na trybunach kibicujący mi rodzice, mój brat, zawodnicy z klubu. To motywowało dodatkowo.

Długo trwały przygotowania?

Do igrzysk przygotowywałem się od stycznia, zaczęliśmy od trzytygodniowego treningu w Tajlandii. Potem zaliczyłem kilka turniejów, by znaleźć się jak najwyżej w rankingu i roztrenować się w międzynarodowych pojedynkach wśród elity. Niedawno zakończyłem grę w juniorach i zmieniłem kategorię na elitę, dlatego musiałem ciężko trenować. Jeszcze dwa tygodnie przed igrzyskami zagrałem kilka sparingów z zawodnikami z Czech i Ukrainy.


Dominik Kwinta (ur. 2005 w Krakowie) – badmintonista, wielokrotny medalista mistrzostw Polski młodzików i juniorów, brązowy medalista indywidualnych mistrzostw Europy juniorów (2022). Przygodę ze sportem rozpoczął jako trampkarz Wieczystej Kraków, badmintonem zainteresował się za sprawą mamy. W 2023 r. zdobył złoto w mistrzostwach Polski seniorów. Podczas IE 2023 nie udało mu się wyjść z fazy grupowej.


 

Czytaj także

Skip to content