Home » Czy wiesz, że? » Reprezentacja Polski na boisku w Budapeszcie, 18 grudnia 1921 r. Wacław Kuchar stoi drugi od lewej. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

…Wacław Kuchar był autorem prawdopodobnie jednego z pierwszych gestów fair play w historii polskiego sportu? 18 grudnia 1921 r., w pierwszej połowie wyjazdowego meczu z Węgrami w Budapeszcie, gdy biało-czerwoni przegrywali 0:1, mógł zdobyć wyrównującego gola. Nie skorzystał jednak z okazji trafienia do pustej bramki, gdyż pochylił się z troską nad węgierskim bramkarzem Károly’m Zsákiem, który chwilę wcześniej padł na murawę po starciu właśnie z Kucharem. Sędzia wprawdzie nie przerwał gry, ale Polak, zamiast wbić piłkę do bramki, zaczął cucić golkipera.