Home » Mówią mistrzowie » Byłam mocno zaangażowana

Byłam mocno zaangażowana

Rozmowa z Gabrielą Wojtyłą, reprezentantką Polski podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w kolarstwie górskim

Jakie znaczenie miał dla pani występ na Igrzyskach Europejskich?

Igrzyska Europejskie była dla mnie bardzo ważną imprezą. Głównie dlatego, że byłam w nie zaangażowana od samego początku. Mój trener był autorem koncepcji toru i jako competition manager był odpowiedzialny za organizację i przeprowadzenie zawodów. Dlatego naturalnie włączyłam się w przygotowania obiektu, byłam pierwszym testerem toru, zgłaszałam uwagi.

Obserwowałam, jak z niczego, powstało coś tak pięknego. Dlatego tak bardzo zależało mi, by dobrze wypaść. Poza tym sama ranga imprezy – Igrzyska Europejskie – to brzmi bardzo dumnie i reprezentowanie Polski jest wyróżnieniem. Niestety sam wynik nie był dla mnie satysfakcjonujący.

Fot. Grzegorz Momot / PAP

Co zawiodło?

W kwietniu 2023 r. przeszłam operację, delikatną, ale to jest ingerencja w organizm. Byłam wykluczona z treningów na jakiś czas, a odbudowanie formy to nie jest hop siup – nie da się tego zrobić w miesiąc.

Naprawdę dawałam z siebie wszystko i nie mam sobie nic do zarzucenia. Po prostu zabrakło mi czasu. Impreza odbywała się pod koniec czerwca, więc dwa miesiące od zabiegu to bardzo mało czasu. Cóż, takie jest życie, sportowiec nigdy nie wybiera momentu na kontuzję.

Kibice sprawili jednak, że igrzyska były mimo wszystko wspaniałe. Dziękuję im, że byli z nami, bo bez nich to widowisko nie miałoby sensu. Pisały o tym media zagraniczne, zawodnicy z wielu krajów chwalili doping publiczności. Zgromadzili się moi bliscy, więc było bardzo miło pokazać się na zawodach tej rangi wśród swoich.

Miała pani okazję korzystać z krynickiej trasy już po igrzyskach?

Przez ostatni rok bardzo dużo czasu spędzałam w Krynicy-Zdroju, dlatego to miasto na stałe zagościło w moim sercu. Poznałam te okolice nieco bardziej i cieszy mnie fakt, że trasa kolarstwa, która powstała na potrzeby igrzysk, jest dostępna całorocznie dla wszystkich. Miałam już okazję z niej korzystać na spokojnie, po igrzyskach. Oczywiście potrzeba trochę umiejętności, by się tamtędy przejechać, ale zachęcam! Są oczywiście elementy, które nie nadają się dla amatorów, ale większość da się pokonać bez szczególnego przygotowania.


Gabriela Wojtyła (ur. 20 listopada 1997 r. w Wadowicach) – zawodniczka kolarstwa górskiego i przełajowego, reprezentuje klub Superior Zator Racing Team. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Świata. Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH w Bielsku-Białej. Podczas IE zajęła 39. miejsce.


Czytaj także

Skip to content