Home » Mówią mistrzowie » Liczyliśmy, że sprawimy niespodziankę

Liczyliśmy, że sprawimy niespodziankę

Rozmowa z Wojciechem Lubienieckim – reprezentantem Polski podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w szermierce

Jak ocenia pan występ na Igrzyskach Europejskich?

Patrząc na nasze osiągnięcia drużynowe z ostatnich sezonów, wynik osiągnięty na Igrzyskach Europejskich należy uznać za dobry. Czuliśmy z kolegami wyjątkowość tych zawodów – występ na ojczystej ziemi, przed dużą publicznością, w tym rodziną i znajomymi. To była wspaniała okazja, by sprawić kibicom niespodziankę i trafić do finałowej czwórki. Prezentowaliśmy wysoki poziom i bardzo na to liczyłem – udało się pokonać Bułgarię i Izrael. Natomiast w ćwierćfinale Szwajcaria okazała się mocniejsza od nas. Mecz był co prawda do pewnego momentu dosyć wyrównany, ale niestety przegraliśmy. No i powiedziałbym, że osiągnęliśmy dobry wynik, ale niedosyt pozostał.

Fot. archiwum Wojciecha Lubienieckiego

Jak wyglądały przygotowania do startu?

Pracowaliśmy bardzo solidnie, zwłaszcza, że w przypadku tej imprezy turniej indywidualny nie był w randzie mistrzostw Europy. Mistrzostwa Starego Kontynentu odbywały się bodajże tydzień wcześniej, dlatego był to dla nas wyjątkowo napięty, wypełniony treningami czas.

Sama impreza w Krakowie była wspaniała – czuć było lekki stresik z powodu rangi tych zawodów, ale odczuwalna była też podniosłość, widać było rozmach. Cieszyłem się, że na trybunach siedzi tyle bliskich mi osób.

Woli pan starty indywidualne czy drużynowe?

Osobiście staję pod troszkę większą presją do turnieju drużynowego, natomiast jest to uczucie dosyć budujące. Wiem, że walczę dla kogoś oprócz siebie, ale też wiem, że mam kolegów, którzy też będą walczyć dla mnie. Musimy tą stworzyć na planszy jedność i myślę, że to nam wyszło.


Wojciech Lubieniecki (ur. 12 sierpnia 1999 r. w Mielcu) – szermierz, zaczynał w PTG „Sokół 1893” w Mielcu, później zawodnik Cracovii, obecnie KS AGH Kraków. W sezonie 2017/18 był zwycięzcą klasyfikacji juniorów w szpadzie mężczyzn; w sezonie 2020/2021 był drugi w klasyfikacji młodzieżowców. W seniorach zdobył m.in. brązowy medal mistrzostw Polski. Podczas IE dotarł do ćwierćfinału w konkurencji drużynowej.


 

Czytaj także

Skip to content