Home » Mówią mistrzowie » Jeden punkt zaważył

Jeden punkt zaważył

Rozmowa z Moniką Puzio-Nieszporek – reprezentantką Polski podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w kickboxingu

Po Igrzyskach Europejskich napisała pani w mediach społecznościowych, że nie tak to sobie wyobrażała. Co poszło nie tak?

Start w Igrzyskach Europejskich był moim spełnieniem marzeń. Kickboxing nie jest dyscypliną olimpijską, więc tym bardziej zależało mi, by jak najlepiej się przygotować do startu w Małopolsce. I to się w zasadzie udało – cały okres przygotowań był pozytywny, udawało się realizować założone cele. Jednak nie tak wyobrażałam sobie efekt końcowy.

Moja walka była bardzo wyrównana, dawałam z siebie wszystko, realizowałam wszelkie założenia trenerów, natomiast pod koniec trzeciej rundy dostałam ujemny punkt od sędziego. Nie do końca rozumiem za co, natomiast ten karny punkt zaważył na całym werdykcie. Zostało wtedy 30 sekund do końca i nie udało mi się odrobić tej straty. A sama walka z przeciwniczką ze Słowenii (Urską Gazvodą przyp. red.) była bardzo wyrównana. Nie rozumiałam co zrobiłam nie tak, co zawiodło. Po walce miałam ogromny niedosyt, tyle miesięcy przygotowań, szczytowa forma, a jednak nie udało się tego zaprezentować publiczności. Gdyby nie ten minusowy punkt, wygrałabym walkę i walczyła o medal…

Fot. archiwum Moniki Puzio-Nieszporek

Jakie zatem zachowa pani wspomnienia z tych zawodów?

Atmosfera imprezy była wspaniała! Na hali były pełne trybuny, a wśród kibiców bardzo dużo bliskich mi osób. Pierwszy raz mogłam zawalczyć przed taki liczną grupą ludzi z mojego otoczenia. Na hali byli oczywiście koledzy i koleżanki z klubu. Również rodzice przywieźli niektóre z dzieciaków, z którymi na co dzień prowadzę zajęcia. Był mąż i najbliższa rodzina. Doping był niesamowity!

Niedawno przeprowadziła się pani z Krakowa do Zabierzowa. Skąd ta zmiana?

Zabierzów to świetne miejsce do życia. Jest w bardzo bliskim sąsiedztwie Krakowa, a jednocześnie ma się wrażenie, że jest się daleko od miasta. To nieduża miejscowość, w której wszystko jest albo na miejscu, albo bardzo blisko. Zaczynając od sal sportowych, siłowni, przez basen, po infrastrukturę medyczną. Jest tu bardzo przyjemnie. W okolicach Zabierzowa jest również park krajobrazowy.

Mieszkam bardzo blisko dawnego kamieniołomu w Zabierzowie. Zrewitalizowany teren jest idealnym miejscem do wypoczynku. Często tam zaglądam. Nie ma tutaj możliwości kąpieli, ale jest przygotowana świetna infrastruktura, gdzie można usiąść, rozpalić ognisko. Latem jest tutaj bardzo dużo osób. Dookoła jest las, są dobrze przygotowane ścieżki rowerowe, szlaki piesze, niedaleko jest stadnina. Jest naprawdę bardzo przyjemnie. Bardzo często jestem tam z rodziną, mam też dwa psy, więc moja codzienna aktywność to spacer z psiakami, ewentualnie bieganie.

W Zabierzowie mieszkam, trenuję i pracuję. W Centrum Boksu i Kickboxingu prowadzę zajęcia z dzieciakami. Swoją filię ma tutaj też Krakowska Szkoła Sportowa SMOK i tam trenuję pod okiem trenera Grzegorza Majchera.


Monika Puzio-Nieszporek (ur. 7 czerwca 1993 r. w Krzątce) – bokserka i kickbokserka, medalistka mistrzostw Polski w obu dyscyplinach, absolwentka technologii chemicznej na Wydziale Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych AGH . Mistrzyni świata w kicboxingu w formule light contact w wadze do 60 kg (2021), brązowa medalistka mistrzostw świata w tej samej formule z 2023 r. Podczas IE 2023 dotarła do 1/4 finału.


 

Czytaj także

Skip to content