Home » Mówią mistrzowie » Nigdy tak nie płakałam ze szczęścia

Nigdy tak nie płakałam ze szczęścia

Rozmowa Julią Druzgałą – srebrną medalistką Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w rugby 7-osobowym

Niedosyt pozostał?

Podczas Igrzysk Europejskich naprawdę dawałyśmy z siebie wszystko. Każda z nas miała świadomość, że złoto da nam przepustkę do Paryża. Pamiętam ogromne emocje po wygranym półfinale z Czeszkami – chyba nigdy tak nie płakałam ze szczęścia!

Potem przyszedł finał z Wielką Brytanią. Byłam bardzo zestresowana, ale tuż przed wyjściem na boisko czułam się już świetnie. Odśpiewanie z publicznością Mazurka Dąbrowskiego bardzo pozytywnie mnie naładowało.

Fot. Wojciech Figurski / 058sport.pl / Newspix.pl

Jak startowało się u siebie?

Turniej rozgrywano w Krakowie, co dla mnie też było ułatwieniem, bo czułam się jak w domu. Na trybunach pojawili się moja rodzina, przyjaciele – miałam w nich ogromne wsparcie.

Niestety nie udało nam się – Wielka Brytania jest świetną drużyną, gra w najwyższej lidze rozgrywek. Ale nie wszystko stracone – jedziemy na baraże i igrzyska olimpijskie ciągle są w naszym zasięgu. Bardzo liczymy na awans!

Srebrny medal na Igrzyskach Europejskich to też wielki sukces. Drugie miejsce to wspaniały wynik! Moim bliscy zgromadzeni na trybunach byli bardzo dumni. Cieszyli się, że mogli mnie zobaczyć na żywo i dzielić ze mną radość.

Początki pani przygody z rugby mają chyba związek z rodzinnymi okolicami?

Zaczynałam w Rugby Club Gorce Raba Niżna. Później trafiłam do UKS Rugby Lubień w mojej rodzinnej miejscowości. To były wspaniałe czasy! Pamiętam, że turnieje dzieci i młodzieży organizowano praktycznie co tydzień i cały czas wyczekiwałam, by móc na nie pojechać. Poznałam wielu przyjaciół, zobaczyłam, czym jest rugby, nauczyłam się grać. Do dzisiaj na mistrzostwach Polski spotykam wiele koleżanek z tamtego okresu.

Bardzo lubię wracać do Lubnia. Ze względu na treningi niestety rzadko tam bywam – maksymalnie dwa, trzy razy w roku. To jednak chwila, na którą się czeka. Lubię tamtejsze okolice, szczególnie te w pobliżu mojej szkoły podstawowej. No i orlik! Spędziłam na nim ogrom mojego dzieciństwa, tam miałam swoje pierwsze zajęcia sportowe i swój pierwszy trening rugby, który bardzo dobrze wspominam.


Julia Druzgała (ur. 2004 w Rabce-Zdroju) – wychowanka UKS Rugby Lubień i Juvenii Kraków, w 2020 r. trafiła do najlepszego zespołu w Polsce: Biało-Zielonych Ladies Gdańsk. Z reprezentacją Polski rugby 7 kobiet zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Srebrna medalistka Igrzysk Europejskich 2023.


 

Czytaj także

Skip to content